Mikro i Nano Technologia
Rodzaj i forma studiów:
stacjonarne I stopnia (karta kierunku)
stacjonarne II stopnia (karta kierunku)
Stacjonarne studia inżynierskie pierwszego stopnia na kierunku Mikro i nanotechnologia trwają 7 semestrów, kończą się zrealizowaniem pracy inżynierskiej i uzyskaniem tytułu inżyniera. Podstawowy cel nauczania na pierwszym stopniu studiów na kierunku Mikro i nanotechnologia to przekazanie odpowiedniej wiedzy z zakresu podstaw nanotechnologii oraz wyrobienie umiejętności potrzebnych przy samodzielnej pracy, zwłaszcza w zakresie jej zastosowań.
Absolwent kierunku studiów Mikro i nanotechnologia posiada interdyscyplinarną wiedzę z fizyki, chemii, informatyki, inżynierii materiałowej, w zakresie wykorzystywanym we współczesnej nanotechnologii. Ponadto, absolwent zna różnorodne zastosowania metod fizycznych w nowoczesnym przemyśle i laboratoriach badawczych. Czyni go to pełnowartościowym i bardzo poszukiwanym specjalistą mogącym podejmować pracę w innowacyjnych firmach, laboratoriach pracujących na rzecz przemysłu, laboratoriach naukowych szkół wyższych, placówkach PAN. Absolwent posiada również praktyczną wiedzę dotyczącą metod fizycznych stosowanych w laboratoriach i w przemyśle. Posiada umiejętności ustawicznego uczenia się i efektywnego wykorzystania posiadanej wiedzy.
Podczas studiów szczególny nacisk zostanie położony na rozwój umiejętności rozwiązywania problemów, wymagających zastosowania odpowiedniego aparatu matematycznego, metody fizycznej i technologii. Absolwent uzyska wystarczające przygotowanie do pracy w firmach o profilu nanotechnologicznym. Umiejętności, które absolwenci posiedli w trakcie studiów, będą mogły być wykorzystane w dziedzinach pokrewnych jak informatyka czy inżynieria materiałowa.
Po studiach pierwszego stopnia można kontynuować naukę na studiach magisterskich drugiego stopnia o profilu nanotechnologicznym lub pokrewnych takich jak inzynieria materiałowa, nanofizyka czy informatyka.
Stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku Mikro i nanotechnologia trwają 3 semestry, kończą się zrealizowaniem pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra. Student wybiera temat pracy magisterskiej w trakcie pierwszego semestru studiów. Podstawowy cel nauczania na drugim stopniu studiów na kierunku Mikro i nanotechnologia to przekazanie odpowiedniej wiedzy z zakresu podstaw nanotechnologii oraz wyrobienie umiejętności potrzebnych przy samodzielnej pracy, zwłaszcza w zakresie zastosowań.
Absolwent kierunku studiów Mikro i nanotechnologia posiada interdyscyplinarną wiedzę z fizyki, chemii, informatyki, inżynierii materiałowej, w zakresie wykorzystywanym we współczesnej nanotechnologii. Ponadto, absolwent zna różnorodne zastosowania metod fizycznych w nowoczesnym przemyśle i laboratoriach badawczych. Czyni go to pełnowartościowym i bardzo poszukiwanym specjalistą mogącym podejmować pracę w innowacyjnych firmach, laboratoriach pracujących na rzecz przemysłu, laboratoriach naukowych szkół wyższych, placówkach PAN. Podczas studiów szczególny nacisk zostanie położony na rozwój umiejętności rozwiązywania problemów, również złożonych, wymagających zastosowania odpowiedniego aparatu matematycznego, metody fizycznej i technologii. Absolwent uzyska wystarczające przygotowanie do pracy w firmach o profilu nanotechnologicznym lub pokrewnych takich jak informatyka czy inżynieria materiałowa.
Po studiach drugiego stopnia można kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia – doktoranckich. Mikrotechnologia.
Specjalność Mikrotechnologia dotyczy zastosowania technik komputerowych we współczesnej mikrotechnologii. Absolwent pozna teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z mikroelektroniką, technikami projektowania CAD, sterowaniem urządzeń CNC oraz innymi metodami modelowania mikrostruktur. Dodatkowymi umiejętnościami będą: doświadczenie w pracy laboratoryjnej, zaawansowane programowanie komputerowe oraz zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów na poziomie koncepcji I realizacji. nanostruktury funkcjonalne
Specjalność Nanostruktury funkcjonalne dotyczy praktycznego jak i teoretycznego ujęcia zastosowań nanotechnologii. Absolwent pozna teorię, budowę i technologię podstawowych nanostruktur stosowanych w różnych dziedzinach takich jak inżynieria materiałowa, biologia, medycyna. Ponadto, absolwent proponowanego kierunku będzie posiadał szczegółową wiedzę z zakresu fizyki, chemii, inżynierii, modelowania, wytwarzania oraz charakteryzacji nanomateriałów i mikro/nanostruktur. Dodatkowymi umiejętnościami będą: doświadczenie w pracy laboratoryjnej, wielopłaszczyznowa analiza danych oraz zaawansowane programowanie komputerowe.