Ekonofizyka
Rodzaj i forma studiów:
stacjonarne I stopnia (karta kierunku)
stacjonarne II stopnia (karta kierunku)
Ekonofizyka
to interdyscyplinarna dziedzina nauki, stosująca metody stosowane w naukach ścisłych do badania problemów ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem rynków finansowych.
Zauważono, że światowa ekonomia jako twór złożony z pojedynczych uczestników (np. gospodarki poszczególnych krajów, gracze giełdowi, etc.) jest podobna do układu wielu ciał (elektronów, cząsteczek cieczy) które ze sobą oddziałują. Zastosowanie metod statystyki, teorii gier lub innych, opisujących zachowanie się układu wielu podmiotów, pozwala odpowiedzieć na pytania, które dotychczas były poza zasięgiem tradycyjnej ekonomii.
Przykładowe problemy analizowane przez ekonofizykę:
- czy rynek zachowuje się w sposób przypadkowy?
- jak zoptymalizować ruch samochodów w wielkim mieście?
- jak skojarzyć dawców i biorców nerek do przeszczepu?
- jakie parametry mają wpływ na wartość rynkową piłkarza?
Jesteśmy przekonani, że ostanie osiągnięcia nauk ścisłych (np. badania chaosu) w połączeniu z nowoczesnymi narzędziami do analizy statystycznej i wykorzystaniem narzędzi informatycznych pozwolą lepiej zrozumieć powyższe zagadnienia. Ogromna ilość danych pochodzących ze światowej gospodarki powoduje, że tylko tego typu podejście rokuje powodzenie w analizie i zrozumieniu tendencji zachodzących w ekonomii. Nie potrafimy przewidywać przyszłości, ale wierzymy, ze badania prowadzone przez ekonofizyków pomogą zrozumieć prawidłowości tak złożonych systemów jakimi są gospodarka czy rynki finansowe
Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, jako pierwszy w Polsce, prowadzi od roku akademickiego 2009/2010 dwustopniowe studia (licencjackie i magisterskie) na autorskim kierunku Ekonofizyka.
Główną cechą kształcenia proponowanego kierunku „Ekonofizyka” jest szerokie przygotowanie absolwenta w zakresie nauk ekonomicznych, matematycznych, informatycznych, prawnych, przy jednoczesnym profilowaniu wiedzy fizyczno – matematycznej w stronę nauk ekonomicznych i społecznych. Absolwent będzie więc w stanie szybko adaptować się do specyficznych warunków i wymagań panujących w przyszłym miejscu pracy.
Zespół naukowo-dydaktyczny złożony z pracowników Uniwersytetu Śląskiego posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu studentów I stopnia na kierunku Fizyka o specjalności Ekonofizyka. Do tej pory specjalność ukończyło ok. 200 studentów. Pracownicy Instytutu Fizyki posiadają znaczny dorobek naukowy w zakresie ekonofizyki.
W procesie dydaktycznym, oprócz doświadczonej kadry nauczycieli akademickich Instytutu Fizyki i pracowników innych jednostek Uczelni, przewidziany jest aktywny udział specjalistów z Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz praktyków spoza Uczelni, w szczególności z zakresu rynków finansowych i regionalnej polityki gospodarczej.
Charakterystyka kierunku EKONOFIZYKA studia I stopnia:
Studenci tego kierunku na pierwszym stopniu kształcenia uzyskają specjalistyczną wiedzę w zakresie inżynierii finansowej, zarządzania ryzykiem, technologii informatycznych w zarządzaniu czy matematyki aktuarialnej.
Charakterystyka kierunku EKONOFIZYKA studia II stopnia:
Oferta edukacyjna na stopniu drugim zawiera unikalny dobór przedmiotów z zakresu analizy informacji i kryptografii, podejmowania decyzji, myślenia strategicznego, modelowania zjawisk losowych, finansów spółek, aukcji i przetargów ze szczególnym naciskiem na ich praktyczne aspekty i zastosowania.
Istotnym zadaniem kształcenia na kierunku „Ekonofizyka” jest przygotowanie absolwentów do pracy w zespołach interdyscyplinarnych firm i instytucji z obszarów:
- bankowości i finansów,
- ubezpieczeń,
- administracji publicznej,
- przemysłu i usług,
- oraz do pełnienia roli ekspertów w zakresie:
- zarządzania ryzykiem w dziedzinach związanych z finansami,
- systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem,
- analizy statystycznej,
- organizacji aukcji i przetargów,
- przygotowania i obsługi procedur w sytuacjach kryzysowych.