Fizyka
Rodzaj i forma studiów:
stacjonarne I stopnia (karta kierunku)
Charakterystyka kierunku FIZYKA studia I stopnia:
Studenci kierunku Fizyka zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu fizyki teoretycznej i doświadczalnej. Studia pozwalają również na zdobycie wiedzy z matematyki, astronomii, elektroniki, informatyki oraz wyrobienie umiejętności potrzebnych przy samodzielnej pracy. Studenci poznają m.in. mechanikę kwantową, elektrodynamikę, fizykę ciała stałego, fizykę jądrową, doświadczalne metody badawcze i nanofizykę.
Instytut Fizyki dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą, znakomicie wyposażonymi laboratoriami studenckimi oraz pracowniami komputerowymi. Studia przygotowują wysoko wykwalifikowanych specjalistów na potrzeby nauki oraz różnych działów gospodarki. Realizowane prace dyplomowe powiązane są z badaniami prowadzonymi w Instytucie Fizyki i dotyczą wszystkich najważniejszych dziedzin współczesnej fizyki oraz jej zastosowań w różnych dziedzinach nauki i nowoczesnego przemysłu.
Na studiach I stopnia jest możliwość stałej współpracy z opiekunem naukowym i realizacji indywidualnych projektów!
Charakterystyka kierunku FIZYKA studia II stopnia:
Polsko-francuskie studia II na specjalność Nanofizyka i materiały mezoskopowe - modelowanie i zastosowanie prowadzone są wspólnie z Uniwersytetem Le Mans (Francja) i trwają 4 semestry. W procesie dydaktycznym uczestniczy kadra dwóch partnerskich uczelni, która prowadzi badania naukowe są na światowym poziomie. Praca magisterska przygotowywana jest przez studentów w języku angielskim. Absolwenci mają możliwość kontynuacji badań naukowych na studiach doktoranckich we współpracy z uczelnią francuską, w tym także studiach w trybie co – tutelle. Czytaj więcej.
stacjonarne II stopnia (karta kierunku Theoretical Physics in English)
Specjalność Theoretical Physics in English została utworzona dla pasjonatów fizyki z myślą o przygotowaniu absolwentów, którzy m.in. mogą uczestniczyć w teoretycznym opracowaniu wyników „wielkich” eksperymentów, w tym projektu LHC realizowanego w ośrodku badawczym CERN pod Genewą.
stacjonarne II stopnia (karta kierunku Fizyka doświadczalna)
Specjalność Fizyka doświadczalna pozwala studentom na rozwój wiedzy i umiejętności w szerokim zakresie zagadnień badanych przez współczesną fizykę eksperymentalną. Szczegółowy profil kształcenia zależy od wyboru tematyki pracy magisterskiej i wykładów specjalistycznych.
Studia na tej specjalności umożliwiają m.in. zdobycie wiedzy z zakresu syntezy nowych materiałów, metod ich charakteryzacji oraz szeroko pojętych zastosowań. Badania takie obejmują związki magnetyczne, nadprzewodniki, ferroelektryki oraz związki metaloorganiczne. Student ma również możliwość zdobycia wykształcenia w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej i cząstek elementarnych, a także z zakresu interdyscyplinarnych zastosowań fizyki jądrowej, m.in w badaniach środowiskowych i w medycynie. W ramach pracy magisterskiej może brać udział w pomiarach i analizie danych z eksperymentów dotyczących fizyki jądrowej lub fizyki neutrin prowadzonych w międzynarodowych grupach naukowców.
Absolwenci kierunku fizyka mogą dalej rozwijać swoje pasje naukowe na studiach doktoranckich w Instytucie Fizyki.